
Czy wiesz, jaką płytę grzewczą wybrać?
Różnorodność płyt grzewczych
W dzisiejszych sklepach wybór płyt grzewczych jest bardzo duży. Sprzedawane są płyty meblowe do zabudowy: elektryczne płyty szklano-ceramiczne, płyty indukcyjne szklano-ceramiczne, płyty gazowe, płyty gazowe szklano-ceramiczne. Płyty grzewcze są coraz lepsze – wszystkie posiadają wiele nowoczesnych funkcji, które ułatwiają gotowanie.
Płyty można podzielić na trzy kategorie – gazową, elektryczną i mieszaną (zarówno z płytą gazową, jak i elektryczną)
Najszybciej rozwijającym się typem są elektryczne płyty szklano-ceramiczne. Są stylowe i łatwe w obsłudze – mają wygładzone krawędzie lub spersonalizowaną obręcz ze stali nierdzewnej. Gładka i płaska powierzchnia nie tylko wygląda estetycznie, ale również nie ma wąskich szczelin, w które mógłby dostać się brud lub tłuszcz; wystarczy jeden ruch, aby powierzchnia znów błyszczała jak nowa.
Ze wszystkich, konwencjonalne płyty gazowe są zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem płyty kuchennej. Jednak w dzisiejszych czasach również wyglądają elegancko i mogą stworzyć wygląd przytulnej kuchni.
Płyty indukcyjne
Stosunkowo niedawno pojawiły się jako urządzenie kuchenne, więc istnieje wiele sprzecznych opinii na ich temat, nie ma wątpliwości, że są to najbardziej energooszczędne i najbezpieczniejsze urządzenia stosowane w kuchni.
W płytach indukcyjnych żywność wytwarzana jest poprzez dostarczanie ciepła bezpośrednio do produktu. Ciepło promieniuje z dna nagrzanego garnka. Podczas gotowania potraw na kuchence ceramicznej lub elektrycznej żeliwnej, najpierw podgrzewa się sam piec, a dopiero potem podgrzewa się z niego garnek z jedzeniem. Część dostarczonego ciepła jest nieodwracalnie tracona na nagrzewanie się szkła ceramicznego w płycie. W tych warunkach materiały te nagrzewają się do wysokich temperatur, ale część ciepła ogrzewa powietrze nad piecem i ciepło jest ponownie tracone.
Płyty elektryczne
Na pierwszy rzut oka wszystkie płyty elektryczne wyglądają tak samo, ponieważ ich powierzchnia jest wykonana ze szkła ceramicznego. Podstawowe różnice wynikają z tego, jak się nagrzewają. Jak działają te płyty? Elementy grzejne ogrzewają powierzchnię szkła, a to przekazuje ciepło do postawionych na niej garnków lub patelni. Zazwyczaj te płyty mają cztery pola grzewcze, minutnik, budzik, funkcję szybkiego nagrzewania oraz blokadę, która chroni przed poparzeniem dzieci.
Płyty gazowe
W zależności od potrzeb możesz wybrać płytę łączącą – płyty elektryczne z płytami gazowymi. To bardzo wygodne, gdy w butli zabraknie gazu w trakcie gotowania. Płyty gazowe mogą mieć podstawę ze szkła lub stali nierdzewnej oraz emaliowane lub żeliwne uchwyty na naczynia. Te płyty gazowe są dość bezpieczne: większość z nich jest wyposażona w zawory bezpieczeństwa, które automatycznie odcinają dopływ gazu, gdy ogień zgaśnie. Prawdą jest, że urządzenie musi być podłączone przez specjalistę, aby było bezpieczne.
Na jakie cechy warto zwrócić uwagę?
Badania pokazują, że funkcja zatrzymywania ciepła jest jednak najbardziej potrzebna. Dzięki temu możliwe jest na przykład utrzymywanie gorącej potrawy do czasu przybycia gości. Nie mniej ważne jest to, jak szybko na płycie grzewczej zostanie osiągnięta pożądana temperatura. Równie przydatna może okazać się funkcja „niska temperatura” (nadaje się do topienia masła, czekolady, podgrzewania mleka dla dziecka).
Ważne wskazówki użytkowania płyt
Płyty z palnikami gazowymi emaliowanymi i ze stali nierdzewnej należy czyścić po każdym użyciu. Wszelkie rozlane jedzenie należy wyczyścić przed wyschnięciem.
Wszystkie emaliowane i szklane części należy czyścić ciepłą wodą i neutralnym podkładem czyszczącym. Nie używaj ściernych środków czyszczących, chlorowych środków czyszczących ani druciaków do metalu.
Podczas gotowania na talerzu witroceramicznym nie używaj plastikowych narzędzi i przyborów z aluminiową podstawą. Zaleca się stosowanie garnków ze stali nierdzewnej z płaskim dnem.